KONČÍME A ZAVÍRÁME

8. července 2008 v 21:55 |  Co se tu děje
Vážení a milí návštěvníci blogu, je tady konec. Dlouho jsem přemýšlel, co světaborného a objevného sem napsat, ale na nic jsem nepřišel. Proto se jen prachobyčejně loučím z Valencie, abychom se mohli zase setkávat naživo v Čechách. Následuje krátká rekapitulace.

Zároveň se všem, kteří čekali na článek z Kastilie, omlouvám. Nebude. Důvodem je moje lenost. Poslední dny tady už je navíc takové teplo, že sedět X hodin u počítače jsem se prostě nedonutil. Dobrá zpráva je, že vám aspoň budu mít u nás o čem vyprávět.
Na závěr taky patří trocha rekapitulace. Byl to opravdu akční rok. Za každý měsíc bych rád vypíchl jen pár detailů. Pro mě je to shrutí, pro Vás opakování a pro případné budoucí čtenáře osnova, co tu (možná) najdou. O něčem se na blogu píše, o jiném ne, takže nebuďte moc překvapení.
Září - příjezd a první kroky, byt, škola, první známí Julie a Bára, povzbudivé emaily z domova, první parta spolubydlících... To byl opravdu boj.
Říjen - začal jsem si zvykat, fiesty s Francouzi, liavce, kytka Věrce k svátku, začátek blogu, dohady s Fabianem. Po prvním náporu přišly i první veselé věci.
Listopad - návštěva Věrky, nákup letenek na Vánoce, nastěhovává se Andres. Tenhle měsíc jsem žil Věrčinou návštěvou, nejdřív přípravy a pak realizace.
Prosinec - shánění dárků, poslední fiesta před Vánoci, kde už se ke mně hlásilo spoustu lidí, Vánoce doma. Na svátky do Čech jsem se moc těšil, po 100 dnech opět doma.
Leden - rozchod a smutek, zkoušky, učení na pláži. Brrr, to byl hnusný měsíc, aspoň, že na té pláži se dalo učit.
Únor - velká česká fiesta, zkoušky, nastěhovává se Minelsy, odjezd Julie, výlet Toledo a Prado, začátek práce na velkých projektech (3D film, simulátor F1). Nový semestr, noví lidé, cestování. Čili znovu a lépe.
Březen - první corrida, Fallas, výlet Santiago. Asi nejlepší část mého Erasmu.
Duben - doprovod do Barcelony, kurzy salsy. Poklidná rutina
Květen - návštěva našich, vydatné deště, zavalený prací. Těch všech projektů, programů, úkolů a dalších věcí už bylo opravdu hodně. Na konci května mi konečně došlo, že Erasmus je dobrý:-)
Červen - zkoušky, fotbalové Euro, výlet do Kastilie, odpočinek. A zasloužený.
Červenec - flákání se po pláži a návrat domů. Posledních pár dnů tady jsem už jen odpočíval.
Následuje drobný hodnotící glosář:
Celkově: Celkově jsem se svým Erasmem tak na 90% spokojený. Být v situaci, jako jsem byl, klidně bych do toho šel znova.
Škola: Většina věcí byla zajímavá a přínosná. Jsem rád, že jsem zvládl studovat anglicky, španělsky a trochu i valenciánsky. Nejzajímavější a zdaleka nejpracnější byla tvorba 3D animovaného videa. Největší ptákovina byl předmět Kreativita. S výsledky jsem moc spokojený. Uspěl jsem ve všech předmětech a v některých dokonce velmi dobře.
Cestování: Super, moc mě bavilo. Kromě přátelské Valencie jsem zvládl i rozlehlou Barcelonu, dekadentní Madrid, prastaré Toledo, mystické Santiago de Compostela, mokrou La Coruňu, poklidnou Salamancu, zazděnou Ávilu a parádní Segovii. Do budoucna mi zbývá Andalusie, tu už jsem bohužel nedal.
Spolubydlící: Nakonec celkem 6. Francouz Fabián, Francouz Thomas, Turek Džahit, Kolumbián Andrés, Dominikánka Minelsy a Španěl Alvaro. Nejlíp mi vyhovovala sestava s Andreasem, Minelsy a Thomasem. Naopak s Fabem jsem si nějak nesedl.
Spolupracovníci: Aneb compaňeros ze školy. Nejlíp se mi asi pracovalo se Španěly Laurou na formulích a Kikou na 3D filmu. Nejhorší byla Polka Monika při Kriptografii. Nejexotičtější byli Tesh z Austrálie a Billy z Kamerunu a nejpříjemnější Polka Ania.
Ostatní kamarádi: Zjistil jsem, že nejlepší kamarádi jsou stejně Češi (a Slováci). Prostě myslíme nějak tak stejně a lépe se navzájem komunikuje, když známe svůj jazyk dokonale. Za všechny mi v hlavě asi nejvíc zůstanou Julie a Pavel a v srdci Christina a Martina (no comment;-) ). Nejhorší byl Ital Salvatore, na toho už jsem byl později alergický. Nějaké kamarády jsem taky pochytil na kurzech salsy. Díky jednomu ze Studentské unie jsem později dostal jednou ve škole i protekční paellu.
Sporty: S těmi to tedy moc slavné nebylo. Ze začátku jsem chodil často plavat do bazénu, později občas běhat. To bylo dobré, nakonec jsem objevil skvělou trasu z Alborayi k moři. Až k němu jsem však nikdy nedoběhl, bylo moc daleko.
Jídlo: Valencijská paella je sice fajn, ale když ji jí člověk obden, už jí nemůže ani cítit. Stejně tak všechny ty bageterie, McDonaldy a BurgerKingy. Těším se na knedlíky:-) Navíc si ještě vezu pár svých vlastních receptů, jak snadno a rychle připravit (nikoli uvařit) něco k snědku. Hlady jsem tu neumřel, hurá! A to i přes záludné mořské živočichy v menze, co jsem skutečně netušil, jak jíst.
Oblíbená místa: Ve Valencii kavárny na Plaza Azucar, v Jardínes Real a Mercado Colon, vyhlídkový pahorek u ZOO, řeka za Alborayou, Santiago de Compostela, Toledo a Segovie.
Co by bylo šlo zlepšit: Do Vánoc jsem mohl víc cestovat a po Vánocích víc pařit, ale to jsou detaily. Ani to nebylo moc možné, protože před Vánoci jsem si tu teprve zvykal a hodně energie mi ubíraly stesky po Věrce. Po Vánocích jsem zas měl rozvrh od rána, takže jsem nemohl trávit noci na pařbách.
Nejlepší zážitek: Jednoznačně Fallas. To byla přímo smršť zážitků, nikdy jsem nic podobného nezažil.
Nejhorší zážitek: Samota. Hlavně na začátku, ale občas i během celého pobytu. Nějak to asi k Erasmu patří.
Veselá historka na konec: Jak jsem byl včera u holiče.
"Vyhovuje ta voda? Nebo teplejší?" "Cože?Já neslyším... Jo, dobrá." "Mluvíš španělsky? Odkud jsi?" "Jo, mluvím, z České republiky." "Hmm, to je pěkná země, ne?" "Jo, jsem tam spokojený." "A všechno je tam dobrý?" "Jo, tak v pohodě..." "No, já myslím, jak byla ta válka..." "Cože? Válka? U nás žádná nebyla od konce 2. světové." "Jakto? Přece jak se rozpadala Jugoslávie..." "No, víš, to je trochu jinde. Od nás se jen oddělilo Slovensko." "To jsem myslel. A při tom žádná válka nebyla?" "Ne, to jen politici podepsali dohodu." "Aha, aha, a jak se Ti líbí ve Valencii?" "Jo, super." "Máte v České republice moře?" "Ne, bohužel." "Tak to tu musíš být spokojený."
A to je úplný konec. Pokud Vás ještě něco zajímá, napište mi to na email, tady jako vzkaz nebo sem do komentářů. Já se Vám ozvu. Možná i z očí do očí, protože během několika dnů už budu zase doma. ¡Viva Espaňa! , ¡Visca València!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Honza Honza | E-mail | 24. července 2008 v 21:45 | Reagovat

Odkaz na to moje slavné 3D video na YouTube: http://es.youtube.com/watch?v=0j9aLDjPbyM

2 reenoip reenoip | Web | 22. června 2015 v 15:45 | Reagovat

půjčka do 25000 :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama