26. Corrida de toros

9. března 2008 v 0:16 |  Co se tu děje
Právě jsem se vrátil ze své první corridy neboli býčích zápasů v životě. Musím říct, že to na mě zanechalo hluboký dojem. Ano, je to eticky velice sporná záležitost. To však nic nemění na tom, že to je zároveň i působivý a až umělecký obřad s velmi přesnými pravidly. O tom, jak corrida de toros probíhá, bych vám rád dnes ještě za tepla napsal. Pro dokreslení atmosféry přikládám hned do textu pár obrázků. Abyste je lépe viděli celé, posuňte si dole lištu (při menším rozlišení obrazovky jsou vpravo ořízlé).

První, co uvidíte, když jdete na corridu, je stadion, neboli plaza de toros. Podle královského dekretu číslo 145/1996 patří aréna ve Valencii díky svému stáří a tradici mezi devět španělských stadionů první kategorie. Jak vypadá? Jako trošinku zmenšené Colosseum. Oproti svým antickým bratříčkům je ta valencijská poněkud mladší, pochází ze šedesátých let devatenáctého století. Má 17m na výšku, 52m v průměru a kapacitu bezmála 13000 lidí.
Ceny vstupného záleží na tom, kam si chcete sednout. Základní dělení je Slunce, Stín nebo Slunce a stín. Na sluníčku jsou sedadla levnější (od 13 E kdesi vzadu za sloupem), ve stínu dražší (do 150E v první řadě). Dále se sedadla dělí podle vzdálenosti od kolbiště a to hned několika způsoby. Celkově mi to nepřišlo moc přehledné, a tak jsem si vybíral vstupenku podle ceny. Zvolil jsem sektor Slunce a stín, fila 2, sedadlo 16 za 54E. Nakonec to bylo asi uprostřed výšky, čili jsem dobře viděl detaily i celek.
Na lístku se píše, že máte dorazit hodinu před začátkem spektáklu. Tak jsem i přišel. Samozřejmě mezi prvními. Usadil jsem se na velice tvrdé betonové lavičce a čekal. Později si vedle mě přisedl párek důchodců, kteří mi pak celé představení říkali, co se kde děje a proč, což bylo dobré.
Čtvrt hodinky před začátkem prošla čestné kolečko pískovištěm hudba, která se následně přesunula na nejvyšší balkón, odkud potom vyhrávala.
A už je tu začátek, neboli paseíllo. Jedná se o slavnostní nástup. V jeho čele přijíždí na koních dva alguacilillos. Jejich úkolem je během corridy dohlížet na dodržování pravidel.
Po nich následují toreros, naši slavní toreadoři. Jsou tři a jdou vedle sebe, služebně nejstarší vpravo, nejmladší uprostřed. Na klasické corridě jsou to všechno veteráni, neboli matadores. Kromě nich existují i tzv. novillos, kteří ještě nejsou tak zkušení. Ti bojují s býky na tzv. novilladas, ne na corridas. Z novillo se stane matador při jeho první corridě. Tehdy mu služebně nejstarší matador, kmotr, předá svou muletu (ten červený hadr) a meč. Celý tento obřad se nazývá alternativa.
Po toreros následují při nástupu jejich osobní banderilleros, pro každého torera tři. Jako další se objeví picadores na koních a nakonec pomocníci s koňmi pro odtahávání mrtvých býků. Funkce zmiňovaných osob vysvětlím za chvilku.
Na závěr nástupu se držela minuta ticha. Pravděpodobně za jistého španělského politika, který byl včera zavražděn.
Poté už následoval první zápas. Byl tak trochu slavnostní, neboť to byla alternativa jednoho z matadorů. Od svého kmotra tedy vyfasoval muletu a meč a mohlo se začít. Před tím ještě ukázali ceduli, že hmotnost býka je 563kg.
Všechny zápasy probíhají stejně. Začátek vypadá tak, že z otevřených dveří vyběhne více či méně rozzuřený býk. V aréně jsou přítomni všichni matadoři a banderilleros a mávají na býka růžovými muletami. To ho rozčiluje, a tak za nimi běhá. Oni před ním uskakují za zábrany na okrajích. Poté zase vykukují a tak býka prohání po celém kolbišti.
Za chvíli zazní fanfára a z vrat vyjedou na koních dva picadores. Koně mají zavázané oči a jsou "opancéřovaní" jakousi dekou. Jejich jezdci jsou vybaveni kopími. Připraví se v příznivé pozici a čekají. Ostatní účastníci boje k nim nasměrují býka. Ten obvykle moc pohánět nepotřeboval, jak viděl koně, bral ho útokem. Byli to pěkné šlupky, koníci úplně nadskakovali. Při nárazu mu picador vrazí kopí do šíje, čímž způsobí první zranění. Tahle procedura se opakuje dvakrát nebo třikrát, záleží, jak dlouho to trvá, než se podaří býka odlákat od koně.
Fanfára po chvíli posílá picadory pryč ze scény. Následuje část věnovaná píchátkům, neboli banderillas. Při ní banderilleros postupně zapichují do býčí šíje asi půl metru dlouhé tyčky s háčkem na konci a barevnými štětinami na násadě. Ostatní jim zvíře nakánějí pomocí růžových mulet. Každý banderillero má v každé ruce jedno píchátko a jeden pokus na to, aby se trefil. Tohle mě bavilo asi nejvíc, býk je dost rychlý a rozzuřený a banderillo musí rychle utíkat a často i skákat přes hrazení.
Poté přichází poslední část, kdy je hlavním hrdinou matador. Je vyzbrojen rudou muletou a mečem. Na býka je v tuto chvíli sám. Nejprve je na programu "tanec" s býkem. Toreador mává zvířeti pod nosem muletou a to se za ní honí. V této části publikum oceňuje především takové pohyby, kdy muž stojí na místě a jen mává látkou. Býk při tom kolem něj těsně probíhá. Pokud se matadorovi daří dělat to správně, lidé tleskají a začne hrát hudba. Když se nedaří, obecenstvo píská a hudba mlčí.
Po chvíli tohoto hraní si matador vymění meč za lepší meč a přichází poslední fáze. Matador zamíří a při dalším průběhu býka bodne do šíje. Většinou první rána není smrtelná, proto musí meč vytrhnout a bodnout znovu. Když stále nejde trefit správné místo, vezme si ještě jiný meč a býka dorazí bodnutím do zátylku. Potom lidé zatleskají, uklízečí uhrabou písek, koně odtáhnou padlého bojovníka a jede se další kolo.
Celkem se standardně bojuje se šesti býky. V našem případě měl nejlehčí 500kg a nejtěžší 630kg. Na první ránu býka zdolal pouze matador v posledním zápase.
Čtvrtý býk bojoval ještě před příjezdem picadorů velice statečně, a tak mu byla udělena prezidentem corridy (někdo z šéfů města) milost. Spočívalo to v tom, že místo picadorů se v bráně objevilo stádo krav. To mělo asi býka uklidnit. Následně ho zahnali do otevřené brány. Jako "vítěze" ho čeká převoz zpět na farmu a šťastný a spokojený život.
S tímto happy endem končí i dnešní vyprávění o býčích zápasech. Brzy zase na viděnou (informace jsou čerpané ze španělské verze wikipedie).
 

7 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

Zobrazit vše (105)
Zobrazit starší komentáře

1 Áňa Áňa | 17. března 2008 v 21:50 | Reagovat

Popadla mě závist! =) Když čtu Tvé zážitky, chci tam taky =).....

2 María María | Web | 9. května 2008 v 19:06 | Reagovat

Popsala jsi to skvěle. Mám blog o corridě a určitě tam dám odkaz na tenhle článek

3 María María | Web | 16. března 2009 v 11:06 | Reagovat

Už mám ten odkaz na blogu.

4 Sanch Sanch | E-mail | 19. října 2009 v 0:19 | Reagovat

Vtipné. Ale příště se vyhýbejte nepřesnostem:

1) Matadorští učňové nejsou "novillos", ale novilleros. Novillos jsou tříletí býčci, s nimiž se novilleros utkávají při novilladách.

2) Při zahájení toreros nemávají "růžovými muletami". Muleta se používá až ve třetí třetině neboli při tercio de muerte. To, co máte na mysli, je pláštěnka neboli capote. Je to vážně růžové (muleta je červená), o hodně větší, než muleta, a není to navlečené na hůlku. Takže není takový problém to rozeznat.

3) Býka odvádějí z arény volci, nikoli krávy. A volci jsou ti tvorové na fotografii. Že průměrný Čech nerozezná vola od býka, je častý jev, ale psát o koridě a nebýt schopen rozeznat vola od krávy... je na pováženou, jestli s takovou bystrostí pokračovat v psaní.

4) Nevím, jak dalece jste informován, ale podle toho, co o koridě vím, a viděl jsem už umírat desítky býků, soudím následující: Byl-li býk odehnán ještě před příjezdem pikadorů, pak nikoli proto, že byl bůhvíjak statečný, ale proto, že byl shledán nezpůsobilým. V takovém případě Vámi popisovaná "milost" spočívá v tom, že putoval rovnou do rukou řezníka jako obyčejné hovězí. Uděluje-li se mimořádně statečnému a krásnému býkovi skutečná milost (je to jev velmi vzácný), pak se tak stane těsně před estocadou - to je ta závěrečná smrtelná rána mečem. Matador žádá oficiálně prezidenta koridy o povolení býka zabít a prezident, ukázal-li se býk mimořádným, nemusí povolení udělit. Nikdy jsem neslyšel, že by byla udělena milost býkovi, který ještě nestačil nic předvést, zato jsem byl několikrát svědkem cesty nezpůsobilého - chatrného nebo zraněného - býka k řezníkovi. Je mi líto, že happy end musím zpolemizovat.

Jinak chválím. Věřím, že příště se nepřesnostem vyhnete. V dnešní době, kdy lze prakticky cokoli včetně správného pravopisu cizích termínů ověřit na internetu, to není tak složité.

Mnoho zdaru

5 Sanch Sanch | E-mail | 19. října 2009 v 0:37 | Reagovat

P.S.: Že ještě otravuju: Možná se slušelo říci, že matadory, které jste viděl, byli Lopez Cháves, Serafín Marín a Paco Ramos. Mýlím se? Chtít po Vás, abyste řekl, který se Vám nejvíce líbil a čím se lišil jeden od druhého, to by bylo asi trochu moc. Ale takhle je to, jako kdyby někdo psal "reportáž" z koncertu dejme tomu Rolling Stones a napsal by: "Přišli ňáký rockeří a mávali svýma bendžama a balalajkama a pak byl ohňostroj a pak byl konec a pak šli domů."

6 María María | Web | 2. listopadu 2009 v 21:30 | Reagovat

Ale no tak pane Sanchi, buďtě přece trochu milosrdný. Vždyť většina Čechů neví o koridě absolutně nic a po blozích se rozlézá onen paskvil od "ochránců" zvířat. Můžeme být rádi alespoň za tento článek. Člověku, jěž byl na koridě poprvé v životě snad můžete nepřesnosti prominout.

7 Honza - autor Honza - autor | 6. listopadu 2009 v 20:46 | Reagovat

Vážený pane Sanchi,

velice děkuji za Vaše pozorné přečtení a korekci článku. Je vidět, že jste opravdový odborník, kterých u nás mnoho není. Smekám před Vašimi detailními znalostmi a jsem rád, že se díky Vám můžu poučit. Sám nemám chyby rád v jakékoli formě a pokud mě někdo upozorní na moje, beru to jako námět ke zlepšení a ne jako útok.

Tolik tedy poděkování a teď trochu obhajoby. Jak píše María, byla to moje první corrida. Článek tehdy vznikl jako ventilace mnoha emocí a zážitků, které jsem si přinesl, a byl jedním z nejrychleji napsaným z celého tohoto blogu. Jeho cílem bylo přinést trochu té kouzelné atmosféry sem do Čech kamarádům a rodině. Nikdy jsem netvrdil, že sepisuji přesná pravidla corridy. Ano, chyby by tam být neměly, ale faktická přesnost nebyla tím hlavním, proč jsem ho sepsal. Psal jsem pro radost a neověřoval každé slovo z n zdrojů.

Dále reakce:
Ad bod 3) - je na pováženou, jestli s takovou bystrostí pokračovat v psaní - prosím, nesuďte mou bystrost, na to mě opravdu neznáte. Na corridě jsem v té záplavě dojmů pohlaví zvířat opravdu nesledoval. Navíc takovéto poznámky poněkud snižují přínos Vašeho komentáře.

Ad bod 4) ano, tohle bylo možná lehce přikrášleno, ale tak o tom mluvili dva místní, co seděli vedle mě. Navíc příběhy se šťastným koncem mám radši. Vy ne?

Ad pravopis cizích termínů - mohl jsem to celé napsat španělsky a termíny by byly správně, ale ztratilo by to efekt. Nebo mám někde hrubku? :-)

Ad P.S.: Matadory byli pánové Lopez Chaves, Paco Ramos a Oscar Sanz (který měl alternativu). Jejich jména jsem neuváděl, neboť pro průměrného čtenáře tohoto blogu mají stejný přínos, jako šumění větru v rákosí.

Tak, to by bylo snad vše. Ještě jednou děkuji za Váš komentář a věřím, že i další případná diskuze zůstane ve věcném duchu. Skoro mi připadá, že Vaše výtečné vědomosti by zasloužily i nějaké další uplatnění. Zkoušel jste třeba napsat někdy něco sám? Třeba na wikipedii po dotazu na corridu vypadne album Kabátů. Co zapřít úsilí tímto směrem? Jistě by bylo přínosem pro vědomí Čechů o této zajímavé kratochvíli.

Zdravím, autor blogu

8 Sanch Sanch | 17. listopadu 2009 v 14:10 | Reagovat

Já nechtěl být zlý, ani jízlivý. Znovu říkám, že chválím, považuji za vtipné, a přeji mnoho zdaru!!!

Já vím, je to "jen" blog. Ale přeci jen: Je to publicistické dílo, už jen proto, že jej někdo "udělal" (odtud "dílo) a následně "publikoval" (odtud "publicistické"). A publicistické dílo, byť bezchybné není nikdy nic, nemělo by být matoucí v základních faktech. Ani když vzniklo z čiré radosti, nebo rošťárny, nebo co já vím. Ale už jsem jednou vyjádřil naději, že budete-li se o věc zajímat dál, jistě se napříště nepřesností vyvarujete.

Jak vidíte, ani místním se nedá vždycky všechno věřit: "Většina Španělů nechodí na býčí zápasy, jenom malé procento, a z těch, kteří chodí, je jen omezený počet kompetentních aficionados. Přesto jsem často slyšel lidi říkat, že se ptali nějakého Španěla, skutečného Španěla...," píše Hemingway ve Smrti odpoledne z roku 1932, kdy prý korida byla mnohem populárnější, než teď (proti čemuž ale mluví počet pořádaných korid a prodaných lístků, ale to je jiná). Legrační je, že Hemingway se občas mýlí také, ale v hodně jemných detailech, jež jsou za hranicí rozlišitelnosti pro 99 procent - a možná víc - čtenářů. A já se pletu zrovně tak, María ví, že jsem se musel několikrát za svůj omyl, pokud jsem na něj přišel, omluvit.

Nu ale přesto všechno si myslím, že čtenář čehokoli včetně blogu by neměl být "vozen za nos" ve věcech, jež jsou vysloveně banální. Bude-li jej někdo za nos vodit - a je jedno, zda úmyslně, nebo omylem, bude si pak plést muletu s pláštěnkou, vola s krávou... zkrátka výsledek bude ten, že o koridě pořád nebude vědět nikdo nic, tedy nic pravdivého. A to je škoda, ne?

Ano, hezké konce mám raději, ale hezké konce jsou jen v pohádkách, a to jen proto, že vypravěči se nechce mluvit dál. A tak vždycky skončí: "A jestli ještě neumřeli..." Jenže oni umřeli, zjistili byste, kdyby pohádkář vyprávěl příběh až do konce a vy jej sledovali. Hezké konce mám rád, ale pravdu - kam až jsem schopen ji zjistit - mám raději.

A tahle věc: umět říci alespoň jednu větu o nějakém matadorovi není zbytečné, dáváte tím názorně znát, že mezi matadory existují rozdíly, které lze vidět a popsat. Že jména velkých umělců (i když zrovna "velikán" není ani jeden z jmenovaných) nejsou jen "šumění větru v rákosí", pakliže jsme schopni jejich umění vidět, rozlišit, popsat - třeba nedokonale. Představte si, že by Japonec šel na Dona Giovanniho a pak o tom někde mluvil. Na upozornění, že zapomněl uvést autora, by reagoval slovy: "Mozart, nebo Felix Slováček, to je v Japonsku jedno." Proč tedy vlastně na tu operu chodil? A proč by na Mozarta chodil kterýkoli jiný Japonec, který už slyšel Slováčka, uvěřil-li by tomuhle?

A pokud jde o to pojmout celou věc jako práci: Dělám co mohu, podívejte se na Maríin blog (a odtud na www.tyden.cz). Dělal bych víc, kdyby mě někdo platil. Jenže v téhle zemi, kde kuřata rostou na stromech a strach z bolesti je mnohem větší než úcta ke svobodě, velmi, je velmi, velmi malá klientela. A tak musím psát mnohem méně zábavné věci o válce v Mexiku nebo o změnách klimatu. Ale věřte, že o býcích píšu, kdykoli mám příležitost, a snad - doufám - to není jen šumění v rákosí.

Mnoho zdaru v dalším psaní!

P.S.: Jsem, myslím, hodně milosrdný člověk, jen někdy trochu prostořeký. To zase odpusťte mně...

9 Michaela Římská Michaela Římská | 28. ledna 2010 v 22:06 | Reagovat

ano napsal to moc hezky ve valencii jsem byla už 2* kdo přemýšlí nad nějakou dovolenou je to kráněé městoa byčí zápasy by jste si neměli nechat ujít kdo plánuje dovolenou na zimu (mylsim že v unoru) jsou tam slavnosti jmenem Fiesta, mladé dámy,slečny,děti, ženy všeho věku se tam převlékají do kroje vekterém jsou zvané Fajera(nevím jak se to správně píše), každý den jsou v ulicívh pruvody, stavýs e obrovské sochy které se pak zapálí,zdobíse ulice světýkama jak u nás v čechách na vánoce akorát že ve velkém a na konci slavností se vyhlásí ulice která měla nejhezčí výzdobu momentálně ted je to ulice kaje kolon(zase nevím jak se píše=D)..dalo by se toho o Valencii moc napsat... krásné místo ve kterém je plno zajímavých věcí (oceano grafické centrum které je ve vyschlé řece která je podél valencie ale ze častných záplav musela byt vypuštěna v řece také najdeme kromě oceanografické cnetum ,planetarium,operu a tedka se tam staví velké tennisové centrum tyto stavby jsou zajímavé tým že mají neobvyklé tvary, řeku převážně pokrývá park ve kterém jsou fontány , kašny, a prolízačky pro děti, na internetových stránkách se převážně píše že se v řece po trávníku nesmí chodit ležet atd. ale není to vůbec pravda najdeme tam od studentů jak se učí až poty co tam sportují. každopádně byste měli i naštívit tržnici která se jmenuje mercado nejlepší je ju nštívit v utery kdy přivážejí mořské plody v dalších dnech v týdnu je tam neuvidíte...kdybych měl napsat vše to co je na valenci krásně psla bych to hodně dlouho alespon něco jsem vám jsem napsala (omlouvám s za chyby a za to že jsem nevěděla jaks e to píše)

10 Honza - autor Honza - autor | 30. ledna 2010 v 23:08 | Reagovat

Děkuji za Váš příspěvek se soupisem valencijských zajímavostí. Je vidět, že ve Vás tohle skvělé město zanechalo také spoustu příjemných vzpomínek. Když budete mít chvilku, zkuste projít i jiné články na blogu. Leccos tam také popisuju, například Fallas (ten velký svátek) hned v několika článcích.

11 anonymka anonymka | 3. února 2010 v 20:08 | Reagovat

kruta zabawa :(

12 jiri jiri | E-mail | 22. dubna 2010 v 22:25 | Reagovat

Je fajn,že o kordě píšete,možná by chtělo více zdůraznit celkovou atmosféru-směs slavnosti,zábavy,vzrušení,ale nakonec i odjíždění chladicího vozu ze zadní části arény,což taky patří k věci.Možná i psát o výchově býků ve volném prostoru a v podmínkách,o kterých se pěstitelům hovězího masa u nás ani nemůže zdát.

13 Sab Sab | Web | 25. května 2010 v 11:47 | Reagovat

raději bez komentáře

14 María María | Web | 7. dubna 2011 v 19:25 | Reagovat

[13]: To je škoda, komentář by to mohl být zajímavý, neboť by se týkal zajímavého tématu :-)

15 ota.karel ota.karel | E-mail | 20. února 2016 v 21:18 | Reagovat

[1]:Velice mě potěšily správné názvy jednotlivých bojovníků s býky, tedy toreros. V ČR jsou dokonce i v "Akademickém slovníku cizích slov\\ů takové omyly, že jsem se rozzlobil a ihned ho komusi daroval. Nejrozšířenějším omylem je, že býka zabíjí toreador. Já o corridě vím jen ze dvou zdrojů, a to z knihy Zikmunda a Hanzelky:Jižní Amerikou a z knihy Ernesta Hemigwaye: Fiesta. Dnes je velmi smutné, že i v encyklopediích a slovnících cizích slov jsou nesmysly a ani v TV nedokáží správně vyslovit jméno amerického města Calgary a přijdou na to, až po skončení olympiády. Čeho se pak má chytat prostý lid, když i média šíří nesmysly jako nesprávnou výslovnost a významy cizích slov. Hloupost vítězí, protože hloupých je víc. Ještě jednou děkuji, za správná jména a krásné fotky! OTA

16 ota.karel ota.karel | E-mail | 20. února 2016 v 21:33 | Reagovat

[5]:Tak to přirovnání ke komentáři koncertu Rolling Stones je opravdu špičkové! Moc rád bych si to zapamatoval, proto si už přes 35r. podtrhuji zajímavé pasáže v časopisech, ale buď toho čtu zbytečně moc, nebo je toho moc. Každopádně ten popis corridy byl nádherný a hlavně doplnily tu atmosféru i fotky. Já z toho měl trošku pocit, jako když jsem chodil do nočních podniků kde duněla hudba a lidi tam byli krásně oblečení a krásně oblečený slečny a krásný bar se spoustou pití, ve kterém jsem se nějakou dobu neorientoval. Ale ta corrida je určitě lepší kvůli velkému prostoru a míň alkoholu. I ta hudba může být moc zajímavá. Zkrátka atmosféra plná pestrých zážitků pro oči a uši, společenská událost, na kterou se lidé hezky oblečou a naladí. OTA

17 ota.karel ota.karel | E-mail | 20. února 2016 v 21:50 | Reagovat

[4]:Mám odmalička rád přesné vyjadřování a ze tvých znalostí jsem unesený a zírám. Já tyhle údaje začal hledat kvůli článku o corridě v MF DNES a dnes, kde jsem měl pocit,že je tam nepřesnost s banderillos,že je tam prý zapichuje matador, ALE na netu o tom není nic. Banderillos podle těch zdrojů zapichují jako ve Španělsku banderileros. V některých zdrojích se psalo o mávání plášti, což jsem považoval za záměnu s muletou. A teď koukám,že ty to víš přesně,že je to pláštěnka a ještě je to na těch fotkách barevně moc hezký! To jsem unesený, chytrých lidí je smutně málo! OTA

18 Honza Hofta Honza Hofta | 14. září 2016 v 11:47 | Reagovat

Děkuji:-) Těší mě, že to i po letech dovede potěšit.

19 FelixR FelixR | E-mail | Web | 18. ledna 2017 v 9:37 | Reagovat

Máte spoustu zajímavých článků

20 Dominizimina Dominizimina | E-mail | 1. července 2017 v 1:27 | Reagovat

theodore roosevelts version viagra
http://viagra.withoutdoctorprescription.net - viagra no prescription
  viagra 20 mg 8 table knowledge base
<a href="http://viagra.withoutdoctorprescription.net">viagra without prescription
</a> - viagra costco new posts
viagra dosage forum newbie

21 johhnyRax johhnyRax | E-mail | Web | 14. července 2017 v 12:26 | Reagovat

1uh93we8cvmepvs0ow

<a href="http://baidu.com">baidu</a>

<a href=http://baidu.com>baidu</a>

hlbuc3qhiu8tgflwzo

22 Desajem Desajem | E-mail | Web | 16. července 2017 v 11:37 | Reagovat

Бесподобное сообщение ;)
2gj.ru

23 Peterhoump Peterhoump | E-mail | 23. července 2017 v 17:26 | Reagovat

Ремонт сколов стекла автомобиля своими руками

https://www.youtube.com/watch?v=8gvk0HCy1-8 - Ремонт лобового стекла

24 brettlv11 brettlv11 | E-mail | Web | 27. srpna 2017 v 14:49 | Reagovat

Blog with daily sexy pics updates
http://hotpic.erolove.in/?post.nia
orgie xxx milk breast stories erotic bondage and milked man streaming porn shyla stylez kieran goes all in extreme sex tube

25 berylpr69 berylpr69 | E-mail | Web | 29. srpna 2017 v 10:58 | Reagovat

Hi fashionable website
http://shemale.twiclub.in/?stage.jaden
wow erotic erotic thriller sexy shop film sex erotic worsd

26 chandragg4 chandragg4 | E-mail | Web | 29. srpna 2017 v 18:11 | Reagovat

Big ass tranny  
http://asianshemales.replyme.pw/?personal.kali
  shemaile sex video shemail sex transexuals sex video shemeal videos p or n sex

27 Semiaronald Semiaronald | E-mail | Web | 30. srpna 2017 v 2:35 | Reagovat

Brug evt  
<a href=https://forexvalutaomregner.dk/gbp>real valutakurs</a> hvis du ikke kan omregne i hovedet eller ikke kender kursen  :)

28 DarrelDaf DarrelDaf | E-mail | 31. srpna 2017 v 9:07 | Reagovat

Оптимизаторы, запустил бесплатный каталог статей. Интересно будет для всех, кто продвигает сайты в поиске при помощи ссылок. Отправляйте свои статьи с ссылками на почту указанную в каталоге, и я размещу их на сайте абсолютно БЕСПЛАТНО! Все статьи проходят проверку на уникальность. Никаких линкопомоек! Рейтинг сайта регулярно растет.

<a href=http://www.catalogueofarticles.com/uncategorized/samij-vkusnij-kofe/>самый вкусный кофе в мире</a>

29 karinabi3 karinabi3 | E-mail | Web | 6. září 2017 v 16:51 | Reagovat

Porn from popular networks    
http://hiddencam.xblog.in/?personal_anaya
   erotic hug erotic mobile korean erotic movies erotic roleplay

30 ThomRots ThomRots | E-mail | 6. září 2017 v 18:39 | Reagovat

В нашем интернет "Альфа-кофе" самые демократичные цены на чай и кофе. Посмотрите сами: оптовые цены в розницу при заказе от 1 единицы.
<a href=https://alfa-coffee.com.ua/a291217-kakoj-kofe-luchshe.html>Какой кофе лучше: арабика или робуста?</a>

31 lydiakv11 lydiakv11 | E-mail | Web | 7. září 2017 v 6:08 | Reagovat

Hi fashionable website
http://rivera.femdom.twiclub.in/?gain.elsa
sexy chat erotic figurines mobile erotic videos erotic mobile games classic erotic art

32 MichlAttinty MichlAttinty | E-mail | 11. září 2017 v 22:51 | Reagovat

Дома есть интернет, продайте часть своего трафика и получи деньги через 15 - 20 мин!<a href=http://link21.info/cyqfo>Подробнее....</a>

33 SabrielMow SabrielMow | E-mail | Web | 13. září 2017 v 0:34 | Reagovat

Настройка xRumer 16 при первом запуске. Видеоурок №1: https://youtu.be/LFngR0NqvTE

34 dalenx11 dalenx11 | E-mail | Web | 16. září 2017 v 20:08 | Reagovat

Daily porn blog updates
http://sexypic.erolove.in/?post.belen
housewives "lucky star no mori" gangbang mature bittenhard pokemon porn risbane mens football

35 tonibx18 tonibx18 | E-mail | Web | 17. září 2017 v 1:26 | Reagovat

Study my recent project
http://vanessa.blog.porndairy.in/?epoch.maegan
  casual sex women find casual necounters dating sites cornwall manhattan events best social networking sites to meet people

36 ErnestBitte ErnestBitte | E-mail | Web | 18. září 2017 v 5:52 | Reagovat

Много полезной информации о ремонте <a href=http://montazhnik02.ru>montazhnik02.ru</a>

37 rosaliexg16 rosaliexg16 | E-mail | Web | 23. září 2017 v 3:23 | Reagovat

Sexy girls blog    
http://arabteen.erolove.in/?reserved_ally
   definition of erotic erotic baby erotic love poems erotic children

38 debbiett4 debbiett4 | E-mail | Web | 25. září 2017 v 3:56 | Reagovat

My novel page
http://elite.dating.blogporn.in/?entry.madeleine
  social network website design templates for save the date cards white label dating site best married dating sites meet websites

39 JeremyTab JeremyTab | E-mail | Web | 25. září 2017 v 21:00 | Reagovat

<a href=http://cherryblossomsdress.ru>платье крючком</a>
<a href=http://cherryblossomsdress.ru>платье на свадьбу</a>

40 Sidamala Sidamala | E-mail | 8. října 2017 v 14:57 | Reagovat

[url]http://ok-u.ru/obuchayuschaya-literatura/kulinarnaja_lit-ra/9324-zolotye-recepty-nashih-chitateley-15-avgust-2017.html    [/url]

41 RobertMug RobertMug | E-mail | 10. října 2017 v 11:05 | Reagovat

Spectacular Creative Audio? Listen: <a href=https://steemit.com/music/@theharddata/the-world-s-first-blockchain-enabled-dj-mix>the Mixtape</a>

42 taylorbq4 taylorbq4 | E-mail | Web | 12. října 2017 v 16:15 | Reagovat

My revitalized time
http://euro.dating.hotblog.top/?epoch.madeleine
  female looking for male south african lesbian dating sites woman dating local singles in your area polish gay dating

43 nolavv69 nolavv69 | E-mail | Web | 19. října 2017 v 15:45 | Reagovat

Hi reborn website
http://europe.meet.erolove.top/?leaf.abbie
  completely free adult dating sites affiliate system dating websites for free online dating app free seniors singles

44 DavidsaL DavidsaL | E-mail | Web | 22. října 2017 v 0:15 | Reagovat

Каждому известно что одежда всегда подчеркивала индивидуальность человека. Каждый человек уникален. Подчеркнуть собственную индивидуальность можно купив шапку с готовым принтом (рисунком) или сделать красочный дизайн в онлайн магазине  http://odejda.shopicheck.net/

45 Annaamala Annaamala | E-mail | 24. října 2017 v 20:28 | Reagovat

<a href=http://fitness-academy.ru/news/288/10914/> на сайте    </a>

46 lornawt18 lornawt18 | E-mail | Web | 26. října 2017 v 9:32 | Reagovat

tSudy my recent devise
http://tits.xl.pornpost.in/?entry-kaela
walnut porn wolfs porn porn pic contests porn star elke porn rimmers

47 Dannytok Dannytok | E-mail | 2. listopadu 2017 v 18:43 | Reagovat

emergency cash loans <a href=http://fastcashloansionline.org>need cash fast</a> personal loan <a href=http://bestonlineloanssameday.org>online loan companies</a>

48 bettietd1 bettietd1 | E-mail | Web | 3. listopadu 2017 v 20:16 | Reagovat

My new folio
free download themes for android phone daily free apps for android the best android games free download wallpapers downloading wall paper xnxx
http://bsdm.apps.android.purplesphere.in/?profile.jada
sexy wallpapers for mobile aplicaciones gratis para android danske apps phoneky apps nadroid download computer programs

49 GachimSet GachimSet | E-mail | Web | 4. listopadu 2017 v 22:38 | Reagovat

<a href=http://nexusrp.ru/>Русский SCP Breach 37.230.162.245:27015</a>
<a href=http://yousteam.ru/>Buy cheap steam keys</a>

50 clarawd16 clarawd16 | E-mail | Web | 12. listopadu 2017 v 1:03 | Reagovat

Original project
http://singles.dating.twiclub.in/?post.janie
  absolutely free christian dating sites looking for marriage dating site parties in sydney tonight swinging sex clubs super thicck adult diapers

51 reneevu2 reneevu2 | E-mail | Web | 12. listopadu 2017 v 5:55 | Reagovat

My novel page
http://bbw.chicks.femdomgalleries.top/?post.molly
free ucnensored av porn download movie clip porn free blu ray movie porn porn ham xxx porn gay men

52 vilmaiu69 vilmaiu69 | E-mail | Web | 14. listopadu 2017 v 17:16 | Reagovat

My novel page
http://cats.pics.telrock.net/?entry-karlie
porn for women rental porn nude ballet any porn apps for iphone superheroine porn fetish milfs free porn

53 racheldb1 racheldb1 | E-mail | Web | 22. listopadu 2017 v 23:09 | Reagovat

Porn from popular networks    
http://ebony.porndairy.in/?send_taniya
  sexy games kim possible women black stockings free happy feet movie download ragazze webcam gratis

54 Igoramala Igoramala | E-mail | 27. listopadu 2017 v 13:52 | Reagovat

<a href=http://4wd-shop.ru/shop/shop-397456702947.html> на сайте    </a>

55 Dannytok Dannytok | E-mail | 28. listopadu 2017 v 4:19 | Reagovat

instalment loans <a href=http://onlineloansnocreditcheckinstantapproval.org>personal online loans for bad credit</a> installment loans direct lenders <a href=http://paydayloansguaranteedapproval.org>instant payday loans</a>

56 MachfaSet MachfaSet | E-mail | Web | 2. prosince 2017 v 5:20 | Reagovat

I want to introduce to you the best Garry's Mod gaming community.
<a href=http://nexusrp.ru/>Игровое сообщество NexusRP</a>
<a href=http://nexusrp.ru/>Русский StalkerRP</a>

57 HarryRouct HarryRouct | E-mail | Web | 3. prosince 2017 v 19:13 | Reagovat

Строительные советы здесь <a href=http://nfmuh.ru/>nfmuh.ru</a>

58 Jessezes Jessezes | E-mail | Web | 5. prosince 2017 v 21:51 | Reagovat

Новости компьютерного мира тут <a href=http://alvarvas.com/>alvarvas.com</a>

59 mariettarb18 mariettarb18 | E-mail | Web | 8. prosince 2017 v 3:23 | Reagovat

New photo blog
http://sexypic.erolove.in/?entry-paula
relato gay puta follado free vedeos on school girl sex blue nile diamonds milf invaders milfs download pissing girls toilet tube

60 Dannytok Dannytok | E-mail | 8. prosince 2017 v 4:12 | Reagovat

payday advance <a href=http://cashadvanceoncreditcard.org>cash advance companies</a> payday advance loans <a href=http://cashadvancecreditcard.org>cash advances online</a>

61 luciazg69 luciazg69 | E-mail | Web | 10. prosince 2017 v 9:24 | Reagovat

Hi fashionable website
http://sunni.muslim.purplesphere.in/?post.patience
retreat bullshit meanings ad sdn

62 Harveyscoop Harveyscoop | E-mail | Web | 15. prosince 2017 v 22:03 | Reagovat

Последние строительные новости здесь <a href=http://zamet.ru/>zamet.ru</a>

63 mollyit2 mollyit2 | E-mail | Web | 16. prosince 2017 v 0:37 | Reagovat

Gay porn from societal networks  
http://blackgay.net.erolove.in/?page-jesse
  everyone is gay gay kamasutra gay jobs african gays gay tony cheats

64 LarryCiminiberry LarryCiminiberry | E-mail | Web | 16. prosince 2017 v 12:05 | Reagovat

<a href=https://www.apnaclip.com/user/UC0A5GsvI1buxwQQjBgh_elw>www.youtube.com/watch?v=BxN_Dup4RkM</a>

65 Richardzig Richardzig | E-mail | Web | 18. prosince 2017 v 0:20 | Reagovat

Последние мировые новости здесь <a href=http://www.planetoday.ru/>www.planetoday.ru</a>

66 Tupetryuser Tupetryuser | E-mail | Web | 19. prosince 2017 v 15:09 | Reagovat

You can visit newlaunchguru.comto get the most recent working Coupons for McAfee 2014.In education people are bound to make a lot of mistakes, so is the case in SimuRide HE driver education. Once you know what types of puzzles they like and the age level they are on, you can then purchase the puzzles accordingly. <a href=http://www.cheapwholesalenflnikejerseys.com/>Cheap NFL Jerseys From China</a>.As a home care consulting business owner, you need to make sure that your assisted living facility’s finances are always in order. It is very important the animal includes a clean invoice of health from your vet or someone a person trust before the animal is subjected to any new drug or therapy. Hauling oils is not like transporting other goods. There is not smooth a single purpose which is not held by a series of smartphone apps. They can discuss their hopes and fears that are projected onto the literature they read.<a href=http://www.cheapwholesalenflnikejerseys.com/>Wholesale Jerseys</a>.Play tennisPlaying tennis is fun and it also provides a great workout for the entire body. Updated daily within 24 business several hours to issue of the Journal OfficiControl de FlotasAn Overview Of Reading Programs Santa MonicaJanuary 5, 2015 | Author: Patty Goff | Posted in EducationIf individuals are not quite sure how to get their children interested in the world of books, they should surely find a facility that can help them out. Once the payment has been made,<a href=http://www.cheapwholesalenflnikejerseys.com/>Cheap Jerseys China Wholesale</a>, you will receive your assignment within the mentioned deadline.<br>Visit my site

67 RonaldNog RonaldNog | E-mail | Web | 19. prosince 2017 v 23:12 | Reagovat

Manipulating eighteen yo Kaylee Socalled modeling profession in Fresh York Big titted player Fresh office Vag! Eat this Milk that is cooch Long-legged stunner is having no luck with dating My sis has a lot of alluring friends Pupils attempting ass-fuck Young Sensi Pearl gets tied up and banged in public Analyzing my teacher's twat Youthful office ladies willing to bash Letting her friend's bro to fuck her We're casting rather huge boobs here... All the construction workers observe her getting fucked Gem Nikita in love that is threesome Astonishing blonde girlfriend Pretty college girl gets fucked in the bum Get it slow in the donk Big round backside and beautiful tits Mistress P.I.  
http://www.tubeon.mobi/search/april-mckenzie-strokes-a-black-bull-to-completion4.php

68 Isaiahenrig Isaiahenrig | E-mail | Web | 20. prosince 2017 v 4:13 | Reagovat

Хотите убрать в домашних условиях мешки под глазами? Тогда этот пункт для вас. Можно приложить заварку чая как компресс на веки. Ценятся молодые сорта зеленого чая. Также свежий огурец, порезанный кружками, помогает помочь избавиться от этой проблемы. Подробнее читайте на сайте <a href=http://juliy.info>juliy.info</a>

69 joyceyb11 joyceyb11 | E-mail | Web | 20. prosince 2017 v 15:57 | Reagovat

My new folio
http://analplug.tobuy.in/?gain.alanis
madonna erotic erotci things free erotic wallpaper erotic star erotic breast feeding

70 Gonzalolycle Gonzalolycle | E-mail | Web | 25. prosince 2017 v 23:58 | Reagovat

Посещение вечеринок и других корпоративных мероприятий может стать для вас отличным шансом по сближению с коллегами. Однако не стоит забывать, что веселое времяпрепровождение в условиях коллектива сопряжено с определенными правилами, а праздники на работе отличаются от праздников в кругу семьи. Подробнее читайте на сайте <a href=http://farvarter.ru>farvarter.ru</a>

71 Rodneyquego Rodneyquego | E-mail | Web | 29. prosince 2017 v 23:27 | Reagovat

Существует огромный ассортимент обуви для детей различного возраста и формы, и Вам решать, что из этого приобрести, но с учетом строгих требований. Башмачки должны иметь небольшой каблучок, который создан не для красоты, а для предупреждения плоскостопия. Подробнее читайте на сайте <a href=http://ladysarafan.ru>ladysarafan.ru</a>

72 Robertoxipt Robertoxipt | E-mail | Web | 31. prosince 2017 v 23:06 | Reagovat

Крепкие союзы в Голливуде хотя и существуют, но являются скорее редкостью, исключением из правил, и каждый год мы убеждаемся в этом все больше. В 2017-м о разрыве объявили сразу несколько пар, о проблемах в отношениях которых мало кто догадывался, подробнее об этом читайте на сайте <a href=http://ladystory.ru>ladystory.ru</a>

73 TimothyLew TimothyLew | E-mail | Web | 1. ledna 2018 v 19:54 | Reagovat

В течение продолжительного периода представители сильной половины человечества заверяют милых дам в серьёзности намерений помолвочными кольцами. Выбор ювелирного изделия для предложения волнителен для мужчин. Подробнее читайте на сайте <a href=http://dettka.com>dettka.com</a>

74 nellrk2 nellrk2 | E-mail | Web | 1. ledna 2018 v 23:11 | Reagovat

My new number
how to develop android apps jeux de foot free in games game for android mobile download app android store
http://games.android.telrock.net/?leaf.kathryn
download game for free for mobile best android application antivirus free for android 9apps for android download application free downloading

75 DavidBam DavidBam | E-mail | Web | 3. ledna 2018 v 5:01 | Reagovat

Новая функция графического редактора, получившая название Select Subject, работает на базе приложения Adobe Sensei, которое использует для обработки контента машинное обучение, подробнее читайте на сайте <a href=http://ladyup.ru>ladyup.ru</a>

76 AnthonyUnoxy AnthonyUnoxy | E-mail | Web | 3. ledna 2018 v 20:14 | Reagovat

Оплодотворение либо зачатие – это процесс, в процессе которого осуществляется слияние мужских и женских половых клеток. Читайте об этом подробнее на сайте <a href=http://qllq.ru>qllq.ru</a>

77 Smithk547 Smithk547 | E-mail | Web | 4. ledna 2018 v 13:21 | Reagovat

I have observed that in the world these days, video games include the latest popularity with kids of all ages. Periodically it may be extremely hard to drag the kids away from the games. If you want the best of both worlds, there are plenty of educational games for kids. Great post. kkdfefefeakdebcd

78 Pharmf744 Pharmf744 | E-mail | Web | 5. ledna 2018 v 6:30 | Reagovat

Hello! viagra india http://via3indian.com/#4.html

79 Pharmd85 Pharmd85 | E-mail | Web | 5. ledna 2018 v 12:16 | Reagovat

Hello!<a href="http://via3indian.com/#1.html">viagra india</a>

80 elisabethpb4 elisabethpb4 | E-mail | Web | 6. ledna 2018 v 11:00 | Reagovat

Late-model project
http://travel.tobuy.in/?mail.karli
erotic art wallpaper lit erot erotic sayings best erotic books erotic mp4

81 RobertBoupt RobertBoupt | E-mail | Web | 7. ledna 2018 v 11:27 | Reagovat

Прежде чем приступать к работам, нужно приготовить смесь. Можно использовать, как приготовленную самостоятельно, так приобретенную в готовом для употребления виде смесь, подробнее читайте на сайте <a href=http://remstroitelstvo.ru>remstroitelstvo.ru</a>

82 linagb69 linagb69 | E-mail | Web | 8. ledna 2018 v 20:05 | Reagovat

Gay porn site  
http://gayarab.erolove.in/?info.scott
  aiden grimshaw gay find gay gay families gay download gay rings

83 JasonBeaut JasonBeaut | E-mail | Web | 9. ledna 2018 v 17:56 | Reagovat

Основной составляющей этой пленки является полиэтилен. Благодаря этому материалу стоимость стрейч продукции невысокая и доступна для всех потребителей, читайте об этом подробнее на сайте <a href=http://s-narodom.ru>s-narodom.ru</a>

84 Marineamala Marineamala | E-mail | 12. ledna 2018 v 14:12 | Reagovat

<a href=>    http://inform.sumy.ua/mess/index.php?rub=10&sbub=2&star=280    </a>

85 benqv16 benqv16 | E-mail | Web | 13. ledna 2018 v 7:22 | Reagovat

Started untrodden snare predict
http://arab.girls.tv.yopoint.in/?post-raven
israelis channels geometric tracts relationships

86 ThomasLunny ThomasLunny | E-mail | Web | 13. ledna 2018 v 21:34 | Reagovat

Самый сложный способ комбинации — это оклеивание стен обоями с различными рисунками. Подобрать их гармонично довольно сложно, подробнее читайте на сайте <a href=http://omontazhe.ru>omontazhe.ru</a>

87 Bobbyknown Bobbyknown | E-mail | Web | 17. ledna 2018 v 19:16 | Reagovat

Купить AminoBoosters, sell Aminoboosters, sell amino boosters, amino boosters купить, продам http://1541.ru продаю продажа AminoBoosters Amino Boosters Cкaйп evg7773  +380976131437

<a href=http://www.getyourboomback.com/#_l_2nr>The Norwegian Miracle It’s NOT LAMININE anymore! The best remedy for aging AminoBoosters are 4 times more affordable, the concentration is twice as strong as Laminine by LPGN</a>

Детская Яркая Стильная  одежда и аксессуары  для детей Уже в Украине  instagram  little_bembik

88 isabellegj18 isabellegj18 | E-mail | Web | 18. ledna 2018 v 20:31 | Reagovat

Started untrodden spider's web project
http://arab.sexy.girls.twiclub.in/?post-alena
فیلمهای personal put physicist tours

89 StevenPep StevenPep | E-mail | Web | 19. ledna 2018 v 18:46 | Reagovat

decent website <a href=https://chrome.google.com/webstore/detail/call-of-duty-online-game/lbpfaoldjjjlgpfffekiejmpcallngan?hl=ru>Call of Duty: Online Game HD Wallpapers.</a>

90 lynnettezc18 lynnettezc18 | E-mail | Web | 20. ledna 2018 v 0:04 | Reagovat

Contemporary launched porn locality  
http://amateurbbw.adultnet.in/?tabitha
  erotic spa free pornography site erotic sculptures erotic adventure erotic dating services

91 Ervinsob Ervinsob | E-mail | Web | 21. ledna 2018 v 22:26 | Reagovat

лучшие игровые автоматы

<a href=http://igrovieavtomati.su/>лучшие игровые автоматы играть</a>

92 EmmaEndot EmmaEndot | E-mail | Web | 23. ledna 2018 v 11:59 | Reagovat

Up to 40 % per Month.
BitConnect is an open source all in one bitcoin and crypto community platform  
Invest in most promising cryptocurrency   <a href=http://mobile-promo.com/tr/4czSjK>Invest now!</a>

93 jocelyniz18 jocelyniz18 | E-mail | Web | 25. ledna 2018 v 21:38 | Reagovat

Started new spider's web project
apps downloads for android top adult dating site best android apps 2011 htc tattoo apps download adult live cam site
http://sexgames.android.tobuy.in/?epoch.dulce
google play store for phone free games full hd player android background wallpaper free download app per giochi gratis android

94 eleanoryz60 eleanoryz60 | E-mail | Web | 29. ledna 2018 v 12:19 | Reagovat

My gay pics  
http://gayarab.erolove.in/?info_josue
  gay numbers gay police officers gay sports gay marriage arguments gay rights

95 Dekikr Dekikr | E-mail | Web | 2. února 2018 v 3:48 | Reagovat

Еще в середине прошлого года мы за городом соорудили коттедж. Сразу делать ремонт в нем не стали, потому что, после строительства еще рассчитывали пережить время усадки, а, следовательно, образования щелей, трещин в стенах. Но вот уже минуло более полугода,  и жить с ободранными стенами и и таким же потолком нам надоело, и мы с супругом начали искать человека, кто будет делать у нас в доме ремонт. Со стенами у нас не плохо справились парни из Средней Азии, а вот красивый натяжной потолок нам мечталось создать таким, который создаст особую атмосферу в комнатах, так как мы сошлись во мнении, что не стены главное в интерьере, а именно потолок и освещение.

http://ogopotolok.ru/remont-potolkov/

Поиском спецов занялась именно я. И именно я нашла в сети сайт http://ogopotolok.ru/. Просмотрев инфу, я поняла, что эти люди нам смогут помочь с установкой натяжного потолка и заказать натяжной потолок в Москве и области у них можно на выгодных условиях. Рекомендую!

96 KevinThulk KevinThulk | E-mail | Web | 7. února 2018 v 4:59 | Reagovat

Медицина приговорила меня к смерти. Но спас Ламинин -Laminine LPGN. Сейчас есть продукт на базе YTЕ в 3-7 раз дешевле ламинина и в 2 раза сильнее. Скайп evg7773 https://youtu.be/dnxmoWu8tEY  

<a href=http://youtu.be/INzunr0RQf4>Предлагаю Всего за $10 целый месяц, 24 часа в сутки, рассылку Вашего объявления на 30 млн. свежих сайтов - это доски объявл., форумы, блоги, WP, гостевые. Крайне Дешево ( низкую цену позволяет многозадачность уникальной программы и опыт) и Эффективно. Вот так это работает.</a>

<a href=http://www.getyourboomback.com/#_l_2nr>The Norwegian Miracle It’s NOT LAMININE anymore! The best remedy for aging AminoBoosters are 3-7 times more affordable, the concentration is twice as strong as Laminine by LPGN</a>

97 AlbertSporb AlbertSporb | E-mail | Web | 13. února 2018 v 13:52 | Reagovat

Earn on binary options
http://bin-partner.blogspot.com - forex rate

98 KevinThulk KevinThulk | E-mail | Web | 13. února 2018 v 23:01 | Reagovat

Норвежское чудо уже НЕ Ламинин http://1541.ru  

<a href=https://www.1541.ru>ОченьВысокий ежедневный Пассивный Заработок без вложений в проекте с уникальным продуктом дешевле Ламинина Laminine LPGN в 3-7 раз</a>

<a href=http://www.1541.ru>AminoBoosters и AminoPure от Get Your Boom - Настоящее Норвежское Чудо, каким был ранее ламинин, пока выпускался на норвежском YTE - Это проверенное годами и практикой  ВОССТАНОВЛЕНИЕ БЕЗ ЛЕКАРСТВ - там, где Медицина бессильна. AminoBoosters и AminoPure дешевле Ламинина в 3-7 раз и сильнее по экстракту в 2 раза + Заработок без Обязательных покупок. Партнерка платит до 35% - уходят проверенно болезни такие как: Акне, Аллергии, Болезнь Альцгеймера, старение, Тревожность, Аритмия, Артрит, Астма, Атеросклероз, Боли в спине, Инфекция мочевого пузыря, Кровяное давление, Сахар крови, Кости и остеопороз, Рак груди, Кандидоз, Кардиомиопатия, Катаракта, холестерин, Хроническая усталость, Детокс, Простуда, грипп и вирусы, Депрессия, тревожность, Диабет, звон в ушах, Фибромиалгии, Пищевая аллергия, Желчнокаменная болезнь, Подагра, алопеция, Головная боль, Сердце, Изжога и гастроэзофагеальный рефлюкс, Геморрой, Герпес, Гипертония, Гипогликемия, Поддержка иммунной системы, Импотенция, эректильная дисфункция, Недержание, Воспаление, Травмы, Суставы, связки, Почки, мочевой пузырь, печень, Мужское здоровье, Здоровье ногтей, Остеоартрит, Остеопороз, Боль, простата, Псориаз, кожа, сон, Стресс, Щитовидная железа, Язвы (двенадцатиперстной кишки или желудка), Фибромиома матки, Варикоз, уход за венами, Женское. Подчеркиваю. Восстанавливает по информзаписи в ДНК до исходного, здорового состояния. Ранее это был Ламинин Laminine LPGN. Сейчас смотрите цены и условия на САЙТЕ. СКАЙП evg7773</a>

99 OtelKix OtelKix | E-mail | Web | 14. února 2018 v 22:39 | Reagovat

Недорогой отель Владимирский находится рядом с центром Нижнего Новгорода. Ближайшая станция метро Ленинская находится в 640 м от гостиницы, что позволяет попасть в центр города за 10-15 минут. Гостиница располагается в Нижнем Новгороде рядом с ЖД вокзалом.

<a href=http://vladimir-otel.ru>Гостиница Нижний Новгород</a>

100 sherivl69 sherivl69 | E-mail | Web | Sobota v 13:22 | Reagovat

Started up to date web throw
http://erodate.erolove.top/?gain.maddison
  uk russian dating how to date a older woman seriöse partnerbörse how to date single moms professionals dating site

101 AlbertSporb AlbertSporb | E-mail | Web | Středa v 1:35 | Reagovat

Earn on binary options
http://bin-partner.blogspot.com - open a forex account

102 AlbertSporb AlbertSporb | E-mail | Web | Středa v 18:06 | Reagovat

Earn on binary options
http://bin-partner.blogspot.com - online game

103 AlbertSporb AlbertSporb | E-mail | Web | Včera v 5:11 | Reagovat

Earn on binary options
http://bin-partner.blogspot.com - bitcoyne course

104 RobertQuisk RobertQuisk | E-mail | Web | Včera v 12:24 | Reagovat

AminoBoosters are 3-7 times more affordable as Laminine by LPGN http://www.getyourboomback.com/#_l_2ox  

Правда о настоящем ламинине, неамериканском. Он в 3-7 раз дешевле чем Laminine LPGN и в 2 раза сильнее по экстракту.http://1541.ru
Заработок без вложений и без обязательных покупок. Сразу по максимуму.

105 celestehl60 celestehl60 | E-mail | Web | Dnes v 4:49 | Reagovat

Release pictures  
http://brazil.porndairy.in/?mariah
  adult movies free erotic breast feeding emma watson erotic adult sex erotic text messages

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama