26. Corrida de toros

9. března 2008 v 0:16 |  Co se tu děje
Právě jsem se vrátil ze své první corridy neboli býčích zápasů v životě. Musím říct, že to na mě zanechalo hluboký dojem. Ano, je to eticky velice sporná záležitost. To však nic nemění na tom, že to je zároveň i působivý a až umělecký obřad s velmi přesnými pravidly. O tom, jak corrida de toros probíhá, bych vám rád dnes ještě za tepla napsal. Pro dokreslení atmosféry přikládám hned do textu pár obrázků. Abyste je lépe viděli celé, posuňte si dole lištu (při menším rozlišení obrazovky jsou vpravo ořízlé).

První, co uvidíte, když jdete na corridu, je stadion, neboli plaza de toros. Podle královského dekretu číslo 145/1996 patří aréna ve Valencii díky svému stáří a tradici mezi devět španělských stadionů první kategorie. Jak vypadá? Jako trošinku zmenšené Colosseum. Oproti svým antickým bratříčkům je ta valencijská poněkud mladší, pochází ze šedesátých let devatenáctého století. Má 17m na výšku, 52m v průměru a kapacitu bezmála 13000 lidí.
Ceny vstupného záleží na tom, kam si chcete sednout. Základní dělení je Slunce, Stín nebo Slunce a stín. Na sluníčku jsou sedadla levnější (od 13 E kdesi vzadu za sloupem), ve stínu dražší (do 150E v první řadě). Dále se sedadla dělí podle vzdálenosti od kolbiště a to hned několika způsoby. Celkově mi to nepřišlo moc přehledné, a tak jsem si vybíral vstupenku podle ceny. Zvolil jsem sektor Slunce a stín, fila 2, sedadlo 16 za 54E. Nakonec to bylo asi uprostřed výšky, čili jsem dobře viděl detaily i celek.
Na lístku se píše, že máte dorazit hodinu před začátkem spektáklu. Tak jsem i přišel. Samozřejmě mezi prvními. Usadil jsem se na velice tvrdé betonové lavičce a čekal. Později si vedle mě přisedl párek důchodců, kteří mi pak celé představení říkali, co se kde děje a proč, což bylo dobré.
Čtvrt hodinky před začátkem prošla čestné kolečko pískovištěm hudba, která se následně přesunula na nejvyšší balkón, odkud potom vyhrávala.
A už je tu začátek, neboli paseíllo. Jedná se o slavnostní nástup. V jeho čele přijíždí na koních dva alguacilillos. Jejich úkolem je během corridy dohlížet na dodržování pravidel.
Po nich následují toreros, naši slavní toreadoři. Jsou tři a jdou vedle sebe, služebně nejstarší vpravo, nejmladší uprostřed. Na klasické corridě jsou to všechno veteráni, neboli matadores. Kromě nich existují i tzv. novillos, kteří ještě nejsou tak zkušení. Ti bojují s býky na tzv. novilladas, ne na corridas. Z novillo se stane matador při jeho první corridě. Tehdy mu služebně nejstarší matador, kmotr, předá svou muletu (ten červený hadr) a meč. Celý tento obřad se nazývá alternativa.
Po toreros následují při nástupu jejich osobní banderilleros, pro každého torera tři. Jako další se objeví picadores na koních a nakonec pomocníci s koňmi pro odtahávání mrtvých býků. Funkce zmiňovaných osob vysvětlím za chvilku.
Na závěr nástupu se držela minuta ticha. Pravděpodobně za jistého španělského politika, který byl včera zavražděn.
Poté už následoval první zápas. Byl tak trochu slavnostní, neboť to byla alternativa jednoho z matadorů. Od svého kmotra tedy vyfasoval muletu a meč a mohlo se začít. Před tím ještě ukázali ceduli, že hmotnost býka je 563kg.
Všechny zápasy probíhají stejně. Začátek vypadá tak, že z otevřených dveří vyběhne více či méně rozzuřený býk. V aréně jsou přítomni všichni matadoři a banderilleros a mávají na býka růžovými muletami. To ho rozčiluje, a tak za nimi běhá. Oni před ním uskakují za zábrany na okrajích. Poté zase vykukují a tak býka prohání po celém kolbišti.
Za chvíli zazní fanfára a z vrat vyjedou na koních dva picadores. Koně mají zavázané oči a jsou "opancéřovaní" jakousi dekou. Jejich jezdci jsou vybaveni kopími. Připraví se v příznivé pozici a čekají. Ostatní účastníci boje k nim nasměrují býka. Ten obvykle moc pohánět nepotřeboval, jak viděl koně, bral ho útokem. Byli to pěkné šlupky, koníci úplně nadskakovali. Při nárazu mu picador vrazí kopí do šíje, čímž způsobí první zranění. Tahle procedura se opakuje dvakrát nebo třikrát, záleží, jak dlouho to trvá, než se podaří býka odlákat od koně.
Fanfára po chvíli posílá picadory pryč ze scény. Následuje část věnovaná píchátkům, neboli banderillas. Při ní banderilleros postupně zapichují do býčí šíje asi půl metru dlouhé tyčky s háčkem na konci a barevnými štětinami na násadě. Ostatní jim zvíře nakánějí pomocí růžových mulet. Každý banderillero má v každé ruce jedno píchátko a jeden pokus na to, aby se trefil. Tohle mě bavilo asi nejvíc, býk je dost rychlý a rozzuřený a banderillo musí rychle utíkat a často i skákat přes hrazení.
Poté přichází poslední část, kdy je hlavním hrdinou matador. Je vyzbrojen rudou muletou a mečem. Na býka je v tuto chvíli sám. Nejprve je na programu "tanec" s býkem. Toreador mává zvířeti pod nosem muletou a to se za ní honí. V této části publikum oceňuje především takové pohyby, kdy muž stojí na místě a jen mává látkou. Býk při tom kolem něj těsně probíhá. Pokud se matadorovi daří dělat to správně, lidé tleskají a začne hrát hudba. Když se nedaří, obecenstvo píská a hudba mlčí.
Po chvíli tohoto hraní si matador vymění meč za lepší meč a přichází poslední fáze. Matador zamíří a při dalším průběhu býka bodne do šíje. Většinou první rána není smrtelná, proto musí meč vytrhnout a bodnout znovu. Když stále nejde trefit správné místo, vezme si ještě jiný meč a býka dorazí bodnutím do zátylku. Potom lidé zatleskají, uklízečí uhrabou písek, koně odtáhnou padlého bojovníka a jede se další kolo.
Celkem se standardně bojuje se šesti býky. V našem případě měl nejlehčí 500kg a nejtěžší 630kg. Na první ránu býka zdolal pouze matador v posledním zápase.
Čtvrtý býk bojoval ještě před příjezdem picadorů velice statečně, a tak mu byla udělena prezidentem corridy (někdo z šéfů města) milost. Spočívalo to v tom, že místo picadorů se v bráně objevilo stádo krav. To mělo asi býka uklidnit. Následně ho zahnali do otevřené brány. Jako "vítěze" ho čeká převoz zpět na farmu a šťastný a spokojený život.
S tímto happy endem končí i dnešní vyprávění o býčích zápasech. Brzy zase na viděnou (informace jsou čerpané ze španělské verze wikipedie).
 

7 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Áňa Áňa | 17. března 2008 v 21:50 | Reagovat

Popadla mě závist! =) Když čtu Tvé zážitky, chci tam taky =).....

2 María María | Web | 9. května 2008 v 19:06 | Reagovat

Popsala jsi to skvěle. Mám blog o corridě a určitě tam dám odkaz na tenhle článek

3 María María | Web | 16. března 2009 v 11:06 | Reagovat

Už mám ten odkaz na blogu.

4 Sanch Sanch | E-mail | 19. října 2009 v 0:19 | Reagovat

Vtipné. Ale příště se vyhýbejte nepřesnostem:

1) Matadorští učňové nejsou "novillos", ale novilleros. Novillos jsou tříletí býčci, s nimiž se novilleros utkávají při novilladách.

2) Při zahájení toreros nemávají "růžovými muletami". Muleta se používá až ve třetí třetině neboli při tercio de muerte. To, co máte na mysli, je pláštěnka neboli capote. Je to vážně růžové (muleta je červená), o hodně větší, než muleta, a není to navlečené na hůlku. Takže není takový problém to rozeznat.

3) Býka odvádějí z arény volci, nikoli krávy. A volci jsou ti tvorové na fotografii. Že průměrný Čech nerozezná vola od býka, je častý jev, ale psát o koridě a nebýt schopen rozeznat vola od krávy... je na pováženou, jestli s takovou bystrostí pokračovat v psaní.

4) Nevím, jak dalece jste informován, ale podle toho, co o koridě vím, a viděl jsem už umírat desítky býků, soudím následující: Byl-li býk odehnán ještě před příjezdem pikadorů, pak nikoli proto, že byl bůhvíjak statečný, ale proto, že byl shledán nezpůsobilým. V takovém případě Vámi popisovaná "milost" spočívá v tom, že putoval rovnou do rukou řezníka jako obyčejné hovězí. Uděluje-li se mimořádně statečnému a krásnému býkovi skutečná milost (je to jev velmi vzácný), pak se tak stane těsně před estocadou - to je ta závěrečná smrtelná rána mečem. Matador žádá oficiálně prezidenta koridy o povolení býka zabít a prezident, ukázal-li se býk mimořádným, nemusí povolení udělit. Nikdy jsem neslyšel, že by byla udělena milost býkovi, který ještě nestačil nic předvést, zato jsem byl několikrát svědkem cesty nezpůsobilého - chatrného nebo zraněného - býka k řezníkovi. Je mi líto, že happy end musím zpolemizovat.

Jinak chválím. Věřím, že příště se nepřesnostem vyhnete. V dnešní době, kdy lze prakticky cokoli včetně správného pravopisu cizích termínů ověřit na internetu, to není tak složité.

Mnoho zdaru

5 Sanch Sanch | E-mail | 19. října 2009 v 0:37 | Reagovat

P.S.: Že ještě otravuju: Možná se slušelo říci, že matadory, které jste viděl, byli Lopez Cháves, Serafín Marín a Paco Ramos. Mýlím se? Chtít po Vás, abyste řekl, který se Vám nejvíce líbil a čím se lišil jeden od druhého, to by bylo asi trochu moc. Ale takhle je to, jako kdyby někdo psal "reportáž" z koncertu dejme tomu Rolling Stones a napsal by: "Přišli ňáký rockeří a mávali svýma bendžama a balalajkama a pak byl ohňostroj a pak byl konec a pak šli domů."

6 María María | Web | 2. listopadu 2009 v 21:30 | Reagovat

Ale no tak pane Sanchi, buďtě přece trochu milosrdný. Vždyť většina Čechů neví o koridě absolutně nic a po blozích se rozlézá onen paskvil od "ochránců" zvířat. Můžeme být rádi alespoň za tento článek. Člověku, jěž byl na koridě poprvé v životě snad můžete nepřesnosti prominout.

7 Honza - autor Honza - autor | 6. listopadu 2009 v 20:46 | Reagovat

Vážený pane Sanchi,

velice děkuji za Vaše pozorné přečtení a korekci článku. Je vidět, že jste opravdový odborník, kterých u nás mnoho není. Smekám před Vašimi detailními znalostmi a jsem rád, že se díky Vám můžu poučit. Sám nemám chyby rád v jakékoli formě a pokud mě někdo upozorní na moje, beru to jako námět ke zlepšení a ne jako útok.

Tolik tedy poděkování a teď trochu obhajoby. Jak píše María, byla to moje první corrida. Článek tehdy vznikl jako ventilace mnoha emocí a zážitků, které jsem si přinesl, a byl jedním z nejrychleji napsaným z celého tohoto blogu. Jeho cílem bylo přinést trochu té kouzelné atmosféry sem do Čech kamarádům a rodině. Nikdy jsem netvrdil, že sepisuji přesná pravidla corridy. Ano, chyby by tam být neměly, ale faktická přesnost nebyla tím hlavním, proč jsem ho sepsal. Psal jsem pro radost a neověřoval každé slovo z n zdrojů.

Dále reakce:
Ad bod 3) - je na pováženou, jestli s takovou bystrostí pokračovat v psaní - prosím, nesuďte mou bystrost, na to mě opravdu neznáte. Na corridě jsem v té záplavě dojmů pohlaví zvířat opravdu nesledoval. Navíc takovéto poznámky poněkud snižují přínos Vašeho komentáře.

Ad bod 4) ano, tohle bylo možná lehce přikrášleno, ale tak o tom mluvili dva místní, co seděli vedle mě. Navíc příběhy se šťastným koncem mám radši. Vy ne?

Ad pravopis cizích termínů - mohl jsem to celé napsat španělsky a termíny by byly správně, ale ztratilo by to efekt. Nebo mám někde hrubku? :-)

Ad P.S.: Matadory byli pánové Lopez Chaves, Paco Ramos a Oscar Sanz (který měl alternativu). Jejich jména jsem neuváděl, neboť pro průměrného čtenáře tohoto blogu mají stejný přínos, jako šumění větru v rákosí.

Tak, to by bylo snad vše. Ještě jednou děkuji za Váš komentář a věřím, že i další případná diskuze zůstane ve věcném duchu. Skoro mi připadá, že Vaše výtečné vědomosti by zasloužily i nějaké další uplatnění. Zkoušel jste třeba napsat někdy něco sám? Třeba na wikipedii po dotazu na corridu vypadne album Kabátů. Co zapřít úsilí tímto směrem? Jistě by bylo přínosem pro vědomí Čechů o této zajímavé kratochvíli.

Zdravím, autor blogu

8 Sanch Sanch | 17. listopadu 2009 v 14:10 | Reagovat

Já nechtěl být zlý, ani jízlivý. Znovu říkám, že chválím, považuji za vtipné, a přeji mnoho zdaru!!!

Já vím, je to "jen" blog. Ale přeci jen: Je to publicistické dílo, už jen proto, že jej někdo "udělal" (odtud "dílo) a následně "publikoval" (odtud "publicistické"). A publicistické dílo, byť bezchybné není nikdy nic, nemělo by být matoucí v základních faktech. Ani když vzniklo z čiré radosti, nebo rošťárny, nebo co já vím. Ale už jsem jednou vyjádřil naději, že budete-li se o věc zajímat dál, jistě se napříště nepřesností vyvarujete.

Jak vidíte, ani místním se nedá vždycky všechno věřit: "Většina Španělů nechodí na býčí zápasy, jenom malé procento, a z těch, kteří chodí, je jen omezený počet kompetentních aficionados. Přesto jsem často slyšel lidi říkat, že se ptali nějakého Španěla, skutečného Španěla...," píše Hemingway ve Smrti odpoledne z roku 1932, kdy prý korida byla mnohem populárnější, než teď (proti čemuž ale mluví počet pořádaných korid a prodaných lístků, ale to je jiná). Legrační je, že Hemingway se občas mýlí také, ale v hodně jemných detailech, jež jsou za hranicí rozlišitelnosti pro 99 procent - a možná víc - čtenářů. A já se pletu zrovně tak, María ví, že jsem se musel několikrát za svůj omyl, pokud jsem na něj přišel, omluvit.

Nu ale přesto všechno si myslím, že čtenář čehokoli včetně blogu by neměl být "vozen za nos" ve věcech, jež jsou vysloveně banální. Bude-li jej někdo za nos vodit - a je jedno, zda úmyslně, nebo omylem, bude si pak plést muletu s pláštěnkou, vola s krávou... zkrátka výsledek bude ten, že o koridě pořád nebude vědět nikdo nic, tedy nic pravdivého. A to je škoda, ne?

Ano, hezké konce mám raději, ale hezké konce jsou jen v pohádkách, a to jen proto, že vypravěči se nechce mluvit dál. A tak vždycky skončí: "A jestli ještě neumřeli..." Jenže oni umřeli, zjistili byste, kdyby pohádkář vyprávěl příběh až do konce a vy jej sledovali. Hezké konce mám rád, ale pravdu - kam až jsem schopen ji zjistit - mám raději.

A tahle věc: umět říci alespoň jednu větu o nějakém matadorovi není zbytečné, dáváte tím názorně znát, že mezi matadory existují rozdíly, které lze vidět a popsat. Že jména velkých umělců (i když zrovna "velikán" není ani jeden z jmenovaných) nejsou jen "šumění větru v rákosí", pakliže jsme schopni jejich umění vidět, rozlišit, popsat - třeba nedokonale. Představte si, že by Japonec šel na Dona Giovanniho a pak o tom někde mluvil. Na upozornění, že zapomněl uvést autora, by reagoval slovy: "Mozart, nebo Felix Slováček, to je v Japonsku jedno." Proč tedy vlastně na tu operu chodil? A proč by na Mozarta chodil kterýkoli jiný Japonec, který už slyšel Slováčka, uvěřil-li by tomuhle?

A pokud jde o to pojmout celou věc jako práci: Dělám co mohu, podívejte se na Maríin blog (a odtud na www.tyden.cz). Dělal bych víc, kdyby mě někdo platil. Jenže v téhle zemi, kde kuřata rostou na stromech a strach z bolesti je mnohem větší než úcta ke svobodě, velmi, je velmi, velmi malá klientela. A tak musím psát mnohem méně zábavné věci o válce v Mexiku nebo o změnách klimatu. Ale věřte, že o býcích píšu, kdykoli mám příležitost, a snad - doufám - to není jen šumění v rákosí.

Mnoho zdaru v dalším psaní!

P.S.: Jsem, myslím, hodně milosrdný člověk, jen někdy trochu prostořeký. To zase odpusťte mně...

9 Michaela Římská Michaela Římská | 28. ledna 2010 v 22:06 | Reagovat

ano napsal to moc hezky ve valencii jsem byla už 2* kdo přemýšlí nad nějakou dovolenou je to kráněé městoa byčí zápasy by jste si neměli nechat ujít kdo plánuje dovolenou na zimu (mylsim že v unoru) jsou tam slavnosti jmenem Fiesta, mladé dámy,slečny,děti, ženy všeho věku se tam převlékají do kroje vekterém jsou zvané Fajera(nevím jak se to správně píše), každý den jsou v ulicívh pruvody, stavýs e obrovské sochy které se pak zapálí,zdobíse ulice světýkama jak u nás v čechách na vánoce akorát že ve velkém a na konci slavností se vyhlásí ulice která měla nejhezčí výzdobu momentálně ted je to ulice kaje kolon(zase nevím jak se píše=D)..dalo by se toho o Valencii moc napsat... krásné místo ve kterém je plno zajímavých věcí (oceano grafické centrum které je ve vyschlé řece která je podél valencie ale ze častných záplav musela byt vypuštěna v řece také najdeme kromě oceanografické cnetum ,planetarium,operu a tedka se tam staví velké tennisové centrum tyto stavby jsou zajímavé tým že mají neobvyklé tvary, řeku převážně pokrývá park ve kterém jsou fontány , kašny, a prolízačky pro děti, na internetových stránkách se převážně píše že se v řece po trávníku nesmí chodit ležet atd. ale není to vůbec pravda najdeme tam od studentů jak se učí až poty co tam sportují. každopádně byste měli i naštívit tržnici která se jmenuje mercado nejlepší je ju nštívit v utery kdy přivážejí mořské plody v dalších dnech v týdnu je tam neuvidíte...kdybych měl napsat vše to co je na valenci krásně psla bych to hodně dlouho alespon něco jsem vám jsem napsala (omlouvám s za chyby a za to že jsem nevěděla jaks e to píše)

10 Honza - autor Honza - autor | 30. ledna 2010 v 23:08 | Reagovat

Děkuji za Váš příspěvek se soupisem valencijských zajímavostí. Je vidět, že ve Vás tohle skvělé město zanechalo také spoustu příjemných vzpomínek. Když budete mít chvilku, zkuste projít i jiné články na blogu. Leccos tam také popisuju, například Fallas (ten velký svátek) hned v několika článcích.

11 anonymka anonymka | 3. února 2010 v 20:08 | Reagovat

kruta zabawa :(

12 jiri jiri | E-mail | 22. dubna 2010 v 22:25 | Reagovat

Je fajn,že o kordě píšete,možná by chtělo více zdůraznit celkovou atmosféru-směs slavnosti,zábavy,vzrušení,ale nakonec i odjíždění chladicího vozu ze zadní části arény,což taky patří k věci.Možná i psát o výchově býků ve volném prostoru a v podmínkách,o kterých se pěstitelům hovězího masa u nás ani nemůže zdát.

13 Sab Sab | Web | 25. května 2010 v 11:47 | Reagovat

raději bez komentáře

14 María María | Web | 7. dubna 2011 v 19:25 | Reagovat

[13]: To je škoda, komentář by to mohl být zajímavý, neboť by se týkal zajímavého tématu :-)

15 ota.karel ota.karel | E-mail | 20. února 2016 v 21:18 | Reagovat

[1]:Velice mě potěšily správné názvy jednotlivých bojovníků s býky, tedy toreros. V ČR jsou dokonce i v "Akademickém slovníku cizích slov\\ů takové omyly, že jsem se rozzlobil a ihned ho komusi daroval. Nejrozšířenějším omylem je, že býka zabíjí toreador. Já o corridě vím jen ze dvou zdrojů, a to z knihy Zikmunda a Hanzelky:Jižní Amerikou a z knihy Ernesta Hemigwaye: Fiesta. Dnes je velmi smutné, že i v encyklopediích a slovnících cizích slov jsou nesmysly a ani v TV nedokáží správně vyslovit jméno amerického města Calgary a přijdou na to, až po skončení olympiády. Čeho se pak má chytat prostý lid, když i média šíří nesmysly jako nesprávnou výslovnost a významy cizích slov. Hloupost vítězí, protože hloupých je víc. Ještě jednou děkuji, za správná jména a krásné fotky! OTA

16 ota.karel ota.karel | E-mail | 20. února 2016 v 21:33 | Reagovat

[5]:Tak to přirovnání ke komentáři koncertu Rolling Stones je opravdu špičkové! Moc rád bych si to zapamatoval, proto si už přes 35r. podtrhuji zajímavé pasáže v časopisech, ale buď toho čtu zbytečně moc, nebo je toho moc. Každopádně ten popis corridy byl nádherný a hlavně doplnily tu atmosféru i fotky. Já z toho měl trošku pocit, jako když jsem chodil do nočních podniků kde duněla hudba a lidi tam byli krásně oblečení a krásně oblečený slečny a krásný bar se spoustou pití, ve kterém jsem se nějakou dobu neorientoval. Ale ta corrida je určitě lepší kvůli velkému prostoru a míň alkoholu. I ta hudba může být moc zajímavá. Zkrátka atmosféra plná pestrých zážitků pro oči a uši, společenská událost, na kterou se lidé hezky oblečou a naladí. OTA

17 ota.karel ota.karel | E-mail | 20. února 2016 v 21:50 | Reagovat

[4]:Mám odmalička rád přesné vyjadřování a ze tvých znalostí jsem unesený a zírám. Já tyhle údaje začal hledat kvůli článku o corridě v MF DNES a dnes, kde jsem měl pocit,že je tam nepřesnost s banderillos,že je tam prý zapichuje matador, ALE na netu o tom není nic. Banderillos podle těch zdrojů zapichují jako ve Španělsku banderileros. V některých zdrojích se psalo o mávání plášti, což jsem považoval za záměnu s muletou. A teď koukám,že ty to víš přesně,že je to pláštěnka a ještě je to na těch fotkách barevně moc hezký! To jsem unesený, chytrých lidí je smutně málo! OTA

18 Honza Hofta Honza Hofta | 14. září 2016 v 11:47 | Reagovat

Děkuji:-) Těší mě, že to i po letech dovede potěšit.

19 FelixR FelixR | E-mail | Web | 18. ledna 2017 v 9:37 | Reagovat

Máte spoustu zajímavých článků

20 Dominizimina Dominizimina | E-mail | 1. července 2017 v 1:27 | Reagovat

theodore roosevelts version viagra
http://viagra.withoutdoctorprescription.net - viagra no prescription
  viagra 20 mg 8 table knowledge base
<a href="http://viagra.withoutdoctorprescription.net">viagra without prescription
</a> - viagra costco new posts
viagra dosage forum newbie

21 johhnyRax johhnyRax | E-mail | Web | 14. července 2017 v 12:26 | Reagovat

1uh93we8cvmepvs0ow

<a href="http://baidu.com">baidu</a>

<a href=http://baidu.com>baidu</a>

hlbuc3qhiu8tgflwzo

22 Desajem Desajem | E-mail | Web | 16. července 2017 v 11:37 | Reagovat

Бесподобное сообщение ;)
2gj.ru

23 Peterhoump Peterhoump | E-mail | 23. července 2017 v 17:26 | Reagovat

Ремонт сколов стекла автомобиля своими руками

https://www.youtube.com/watch?v=8gvk0HCy1-8 - Ремонт лобового стекла

24 brettlv11 brettlv11 | E-mail | Web | 27. srpna 2017 v 14:49 | Reagovat

Blog with daily sexy pics updates
http://hotpic.erolove.in/?post.nia
orgie xxx milk breast stories erotic bondage and milked man streaming porn shyla stylez kieran goes all in extreme sex tube

25 berylpr69 berylpr69 | E-mail | Web | 29. srpna 2017 v 10:58 | Reagovat

Hi fashionable website
http://shemale.twiclub.in/?stage.jaden
wow erotic erotic thriller sexy shop film sex erotic worsd

26 chandragg4 chandragg4 | E-mail | Web | 29. srpna 2017 v 18:11 | Reagovat

Big ass tranny  
http://asianshemales.replyme.pw/?personal.kali
  shemaile sex video shemail sex transexuals sex video shemeal videos p or n sex

27 Semiaronald Semiaronald | E-mail | Web | 30. srpna 2017 v 2:35 | Reagovat

Brug evt  
<a href=https://forexvalutaomregner.dk/gbp>real valutakurs</a> hvis du ikke kan omregne i hovedet eller ikke kender kursen  :)

28 DarrelDaf DarrelDaf | E-mail | 31. srpna 2017 v 9:07 | Reagovat

Оптимизаторы, запустил бесплатный каталог статей. Интересно будет для всех, кто продвигает сайты в поиске при помощи ссылок. Отправляйте свои статьи с ссылками на почту указанную в каталоге, и я размещу их на сайте абсолютно БЕСПЛАТНО! Все статьи проходят проверку на уникальность. Никаких линкопомоек! Рейтинг сайта регулярно растет.

<a href=http://www.catalogueofarticles.com/uncategorized/samij-vkusnij-kofe/>самый вкусный кофе в мире</a>

29 karinabi3 karinabi3 | E-mail | Web | 6. září 2017 v 16:51 | Reagovat

Porn from popular networks    
http://hiddencam.xblog.in/?personal_anaya
   erotic hug erotic mobile korean erotic movies erotic roleplay

30 ThomRots ThomRots | E-mail | 6. září 2017 v 18:39 | Reagovat

В нашем интернет "Альфа-кофе" самые демократичные цены на чай и кофе. Посмотрите сами: оптовые цены в розницу при заказе от 1 единицы.
<a href=https://alfa-coffee.com.ua/a291217-kakoj-kofe-luchshe.html>Какой кофе лучше: арабика или робуста?</a>

31 lydiakv11 lydiakv11 | E-mail | Web | 7. září 2017 v 6:08 | Reagovat

Hi fashionable website
http://rivera.femdom.twiclub.in/?gain.elsa
sexy chat erotic figurines mobile erotic videos erotic mobile games classic erotic art

32 MichlAttinty MichlAttinty | E-mail | 11. září 2017 v 22:51 | Reagovat

Дома есть интернет, продайте часть своего трафика и получи деньги через 15 - 20 мин!<a href=http://link21.info/cyqfo>Подробнее....</a>

33 SabrielMow SabrielMow | E-mail | Web | 13. září 2017 v 0:34 | Reagovat

Настройка xRumer 16 при первом запуске. Видеоурок №1: https://youtu.be/LFngR0NqvTE

34 dalenx11 dalenx11 | E-mail | Web | 16. září 2017 v 20:08 | Reagovat

Daily porn blog updates
http://sexypic.erolove.in/?post.belen
housewives "lucky star no mori" gangbang mature bittenhard pokemon porn risbane mens football

35 tonibx18 tonibx18 | E-mail | Web | 17. září 2017 v 1:26 | Reagovat

Study my recent project
http://vanessa.blog.porndairy.in/?epoch.maegan
  casual sex women find casual necounters dating sites cornwall manhattan events best social networking sites to meet people

36 ErnestBitte ErnestBitte | E-mail | Web | 18. září 2017 v 5:52 | Reagovat

Много полезной информации о ремонте <a href=http://montazhnik02.ru>montazhnik02.ru</a>

37 rosaliexg16 rosaliexg16 | E-mail | Web | 23. září 2017 v 3:23 | Reagovat

Sexy girls blog    
http://arabteen.erolove.in/?reserved_ally
   definition of erotic erotic baby erotic love poems erotic children

38 debbiett4 debbiett4 | E-mail | Web | 25. září 2017 v 3:56 | Reagovat

My novel page
http://elite.dating.blogporn.in/?entry.madeleine
  social network website design templates for save the date cards white label dating site best married dating sites meet websites

39 JeremyTab JeremyTab | E-mail | Web | 25. září 2017 v 21:00 | Reagovat

<a href=http://cherryblossomsdress.ru>платье крючком</a>
<a href=http://cherryblossomsdress.ru>платье на свадьбу</a>

40 Sidamala Sidamala | E-mail | 8. října 2017 v 14:57 | Reagovat

[url]http://ok-u.ru/obuchayuschaya-literatura/kulinarnaja_lit-ra/9324-zolotye-recepty-nashih-chitateley-15-avgust-2017.html    [/url]

41 RobertMug RobertMug | E-mail | 10. října 2017 v 11:05 | Reagovat

Spectacular Creative Audio? Listen: <a href=https://steemit.com/music/@theharddata/the-world-s-first-blockchain-enabled-dj-mix>the Mixtape</a>

42 taylorbq4 taylorbq4 | E-mail | Web | 12. října 2017 v 16:15 | Reagovat

My revitalized time
http://euro.dating.hotblog.top/?epoch.madeleine
  female looking for male south african lesbian dating sites woman dating local singles in your area polish gay dating

43 nolavv69 nolavv69 | E-mail | Web | 19. října 2017 v 15:45 | Reagovat

Hi reborn website
http://europe.meet.erolove.top/?leaf.abbie
  completely free adult dating sites affiliate system dating websites for free online dating app free seniors singles

44 DavidsaL DavidsaL | E-mail | Web | 22. října 2017 v 0:15 | Reagovat

Каждому известно что одежда всегда подчеркивала индивидуальность человека. Каждый человек уникален. Подчеркнуть собственную индивидуальность можно купив шапку с готовым принтом (рисунком) или сделать красочный дизайн в онлайн магазине  http://odejda.shopicheck.net/

45 Annaamala Annaamala | E-mail | 24. října 2017 v 20:28 | Reagovat

<a href=http://fitness-academy.ru/news/288/10914/> на сайте    </a>

46 lornawt18 lornawt18 | E-mail | Web | 26. října 2017 v 9:32 | Reagovat

tSudy my recent devise
http://tits.xl.pornpost.in/?entry-kaela
walnut porn wolfs porn porn pic contests porn star elke porn rimmers

47 Dannytok Dannytok | E-mail | 2. listopadu 2017 v 18:43 | Reagovat

emergency cash loans <a href=http://fastcashloansionline.org>need cash fast</a> personal loan <a href=http://bestonlineloanssameday.org>online loan companies</a>

48 bettietd1 bettietd1 | E-mail | Web | 3. listopadu 2017 v 20:16 | Reagovat

My new folio
free download themes for android phone daily free apps for android the best android games free download wallpapers downloading wall paper xnxx
http://bsdm.apps.android.purplesphere.in/?profile.jada
sexy wallpapers for mobile aplicaciones gratis para android danske apps phoneky apps nadroid download computer programs

49 GachimSet GachimSet | E-mail | Web | 4. listopadu 2017 v 22:38 | Reagovat

<a href=http://nexusrp.ru/>Русский SCP Breach 37.230.162.245:27015</a>
<a href=http://yousteam.ru/>Buy cheap steam keys</a>

50 clarawd16 clarawd16 | E-mail | Web | 12. listopadu 2017 v 1:03 | Reagovat

Original project
http://singles.dating.twiclub.in/?post.janie
  absolutely free christian dating sites looking for marriage dating site parties in sydney tonight swinging sex clubs super thicck adult diapers

51 reneevu2 reneevu2 | E-mail | Web | 12. listopadu 2017 v 5:55 | Reagovat

My novel page
http://bbw.chicks.femdomgalleries.top/?post.molly
free ucnensored av porn download movie clip porn free blu ray movie porn porn ham xxx porn gay men

52 vilmaiu69 vilmaiu69 | E-mail | Web | 14. listopadu 2017 v 17:16 | Reagovat

My novel page
http://cats.pics.telrock.net/?entry-karlie
porn for women rental porn nude ballet any porn apps for iphone superheroine porn fetish milfs free porn

53 racheldb1 racheldb1 | E-mail | Web | Včera v 23:09 | Reagovat

Porn from popular networks    
http://ebony.porndairy.in/?send_taniya
  sexy games kim possible women black stockings free happy feet movie download ragazze webcam gratis

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama