13. Technické detaily

10. února 2008 v 18:43 |  Co se tu děje
Představte si, tak už mám konečně po zkouškách. Byl to boj a byl to tvrdý boj, ale je dobojováno. Včera jsem dělal poslední. Jenom vám nemůžu zatím říct, jestli jsem jí udělal. Proč? Protože Španěláci opravují zkoušky… no, docela dlouho. Zato vám můžu povědět, co jsem dělal poslední měsíc. A to bych právě teď rád udělal. Proto, hurá do toho. Doufám, že to zase vydrží na několik příspěvků, ať to trošinku přibývá. Teď už sem plánuji psát zase častěji, ale víte, jak to s mými plány tohoto typu většinou dopadá.

Nepočítaje krátký postřeh o španělském vnímání času, psal jsem sem něco naposledy 16. ledna. Od té doby uběhlo už docela dost času, který jsem většinou strávil učením a skládáním zkoušek. Už teď bych rád avizoval, že zatím nevím konečné výsledky ani od jednoho předmětu, proto o nich nemůžu logicky nic napsat. Něco na tom maňanismu prostě je.
Než se dám do líčení svého zkouškového, jenom pár technických poznámek. Mají tu totiž poměrně odlišný systém, než je u nás.
Hlavně na každou zkoušku existuje pro všechny vypsaný jenom jeden regulérní termín. V případě, že se vám strefí se všemi zkouškami do jednoho týdne, máte smůlu. Když dokonce do jednoho dne, máte velkou smůlu. Na druhou stranu, termíny jsou známé už na začátku školního roku, čili víte, na čem jste a můžete vymyslet důmyslnou strategii, jak se s problémem vyrovnat.
Když náhodou u zkoušky neuspějete, nemusíte ještě házet sešity do žita. Možnost opravy existuje. Druhé termíny pro zimní zkouškové se konají na přelomu června a července, pro ten letní v první zářijové dekádě. Pevně doufám, že téhle libůstky nebudu muset využít.
Jak zkouška probíhá? Všichni studenti se v určený den svorně sejdou a jdou si napsat písemku. Často i dvě, jednu z teorie a druhou z praktik. Následně se písemky seberou a… hotovo. Ústní zkoušení tu vůbec neexistuje. (Není zas tolik nad čím jásat, ony ty písemky bohatě stačí.) Po dopsání se prostě čeká na to, až je někdo někdy opraví a nějak vám dá vědět výsledky. Hodnocení není od jedné do čtyř jako u nás, ale od nuly (minimum) do deseti (maximum). Pro úspěch musíte vždy získat aspoň pět bodů. Pak samozřejmě čím víc, tím líp.
Celá zkouška se koná v běžném neformálním oblečení. Asi jsme s těmi našimi kravatami rarita. Když jsem se na dress code ptal jedné Španělky před hodinou a slyšeli mě erasmáci z mnoha dalších nejen evropských zemí, koukali na mě dost udiveně. Až na Poláky, ti jsou na tom prý stejně. Holt, střední Evropa má svoje specifika.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama