10. Vánoce pod palmami

16. ledna 2008 v 0:30 |  Co se tu děje
Tak, a teď už k těm španělským Vánocům.
Vánoce ve Španělsku nemají s těmi českými moc společného. Tedy, samozřejmě, pořád je to ten samý křesťanský svátek. Ale tady se slaví prostě jinak.

První věc je Advent. Snad každé české městečko i větší vesnice jsou o Adventu vyzdobené a plné světýlek. Tady se to zdaleka tak moc neprožívá. Když jsem se byl první adventní neděli podívat na Plaza de Ayudamiento, hlavním náměstí před radnicí, Španěláci nejen, že ještě nic nerozsvěceli, ale dokonce to neměli ani hotové. Celému náměstí dominovala plošina. Když jsem se ptal místní policie, kdy to jako plánují spustit, pan policista mi oznámil, že nemá tušení, že to je přece až na Vánoce.
Abych jim ale nekřivdil. Během prvního adventního týdne to stihli a na druhou adventní neděli už všechno pěkně svítilo. Představujete si smrčky? Cha cha cha. Tady žádné smrčky nejsou!! Tady jsou palmy a právě dozrávající pomeranče. Proto mohl člověk v centru vidět věci jako datlová palma omotaná světýlky nebo oranžové pomeranče vedle stříbrných svítích hvězd. Pro Středoevropana něco nevídaného. Jediné, co vzdáleně připomínalo smrček, byl hlavní vánoční strom. Sice to byl jen zelený kužel z umělé hmoty omotaný světýlky, ale aspoň něco trošinku povědomého.
Často se tu pro výzdobu používají i kytky, zvané u nás vánoční hvězda (takové to s červenými listy nahoře). Jednou jsem při brouzdání po městě narazil dokonce na stromeček složený z těchto květin. Jinak ale jak říkám, moc se tu s přípravami na Svátky nezatěžovali. Ani nebylo moc světýlek na oknech.
Zato já jsem se na Vánoce moc těšil. Abych si trošinku navodil tu pravou atmosféru, vyrazil jsem si koupit do Corte Inglés (národní síť obchodních domů a la Tesco) něco na vyzdobení své místnůstky na Alboraye. Po chvíli hledání jsem se nadšeně vrátil se dvěma snítkami umělohmotného stříbrného jmelí a jedním hustým červeným vánočním řetězem. Při těhle nákupech bych si byl dal i svařáka, jako ho dělají na Staromáku. Jenže to tu neznají, a když jsme to jednou Španělům popisovali, tak se zhrozili, jak můžem vínu takhle ubližovat.
Z nákupu jsem si přivezl taky CD s koledami. Říkal jsem si, jak asi bude znít Nesem vám noviny španělsky. Ale chyba lávky. Kdybych nevěděl, o co jde, nepoznal bych to. Z repoduktorů se totiž začalo linout jakési flamenco. Inu, jiný kraj, jiné koledy.
Další věcí, která k Vánocům nepochybně patří, je nakupování dárků. Do toho jsem se letos skutečně obul a po několika dnech běhání jsem měl najednou 32 balíčků plus nějaké drobnosti pro kamarády. Když jsem to cvičně nandal do kufru, váha posměšně ukázala 15 kilo. No potěš, to jsem zvědavý, jak tam nandám ještě ostatní věci. A musím se vejít do 20 kg, jinak mě do letadla nepustí!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama